s

LIST OF NORWEGIAN FILMS IN COMPETITION READ HERE

FROM THE PROGRAMME 2008 READ HERE

 

IK 1
INTERNATIONAL SHORT FILM

Sat 14 june, 14.00
Sun 15 june, 12.00
     
Title Director Country   
1977  Peque Varela 
Great Britain
8 min
Don't Ask  Tova Beck-Friedman  USA 3 min
Hezurbeltzak, A Common Grave  Izibene Oñederra  Spain 5 min
The Latest Fashion  Erwin Olaf  Holland 3 min
Cleaning Lady's Dreams  Banu Akseki  Belgia 15 min
Harvest Time  Sami Korjus  Finland 15 min
Three Love Stories  Svetlana Filippova  Germany 12 min
I am Bob  Donald Rice  Great Britain 19 min
   
     
iK 2 Sat 14 june, 17.00
Sun 15 june 18.00
     
Railwayman  Naser Naserpour  Iran 12 min
Timewarp  Mikhail Zheleznikov  Russia 15 min
Market Sentiments  Barbara Musil  Austria 4 min
Fishing With Spinoza  John Kenn Mortensen  Denmark 7 min
Kinshasa 2.0  Teboho Edkins  South Africa 11 min
Safety First Robert Oey Holland 15 min
Bullet Proof Vest May Lin Au Yong  USA 30 min
     
     
IK 3 Sun 15 june, 14.00
Sun 15 june, 22.00
     
The Fish  Alexander Kott  Russia 14 min
87  Csaba Bene Perlenberg  Sweden 15 min
1-7=72=0  Kauko Lindfors  Finland 12 min
Fawn  Christoph Rainer  Austria 6 min
Fire  Laila Pakalnina  Latvia 30 min
On The Line  Reto Caffi  Germany, Switzerland 12 min
     
     
IK 4 Sun 15 june, 20.00
Mon 16 june, 12.00
     
Requiem  Sun Xun  China 7 min
200 000 Phantoms  Jean-Gabriel Périot  France 10 min
Nymph  Ken Jacobs  USA 4 min
The Tale Of How  The Blackheart Gang  South Africa 16 min
Waves  Adrian Sitaru  Romania 16 min
The Process  Jonas Selberg Augustsen  Sweden 12 min
Three of Us  Umesh Vinayak Kulkami  India 10 min
The Pearce Sisters  Louis Cook  Great Britain 10 min
     
     
IK 5 Mon 14 june, 16.30
Fri 13 june, 20.00
 
 
Madame Tutli-Putli
Chris Lavis, Maciek Szczerbowski
Canada 17 min
Matieu Meischeid  Mathieu Matray  France 3 min
Taua  Tearepa Kahi  New Zealand 15 min
Merely A Smell  Maher Abi Samra  Lebanon 10 min
Dirty Pictures (Hotel Diaries 7)  John Smith  Great Britain 14 min
I met the Walrus  Josh Raskin  Canada 12 min
Take 3  Roseanne Liang  New Zealand 6 min
Gravity  Nicolas Provost  Belgium 6 min
    6 min
     
     
 
INTERNATIONAL DOCUMENTARY FILMS
Disbelief
Andrei Nekrasov
Russia Fri 13 june, 10.00 / Sat 14 june, 12.00
105 mn
Rebellion: The Litvinenko Case
Andrei Nekrasov 
Russia Fri 13 june, 12.00 / Sun 15 june, 16.00
104 m
Hold Me Tight, Let Me Go
Kim Longinotto
Great Britain Fri 13 june, 16.00 / Sat 14 june, 20.00
100 min
The Tailor
Óscar Pérez
Spain Fri 13, june 16.00 / Sat 14 june, 16.00
30 min
All White in Barking
Marc Isaacs
Great Britanin Fri 13 june, 17.00 / Sat 14 june, 16.00
73 min
To See If I'm Smiling
Tamar Yarom
Israel Fri 13 june, 18.00 / Sat 14 june, 18.00
59 min