INTERNASJONAL KORTFILM

INT KORTFILM 1
Russeltribunalet, Staffan Lamm Sverige 10 min.
Trip Tanaami, Keiichi + Aihara Nobuhiro Japan 8 min
Ivan Runs Some Errands…, Andrew T. Betzer USA 14 min.
Habibi Kebab Harald Hund, Paul Horn Østerrike 12 min.
Empire Edouard Salier Frankrike 4 min.
12 1/2 Minuten / Twelve and a half minutes Joscha Douma Tyskland 14 min.
Minotauromaquia Juan Pablo Echteverry Spania 10 min.
Exoticore Nicolas Provost Belgia 27 min.

INT KORTFILM 2
Mirror Mechanics Siegfried Fruhauf Østerrike 8 min.
Quadrilátero José Carlos Ruiz Spania 16 min.
Tuesday´s women Oded Binnun, Mihal Brezis Israel 20 min.
Cow Dung, Or Not Wahyu Aditya Indonesia 5 min.
Bieda-ziemia / Poor-land Filip Marczewski Polen 4 min.
Mas quel mundo / More than the world Lautaro Nunez De Arco Argentina 12 min.
Wasp Andrea Arnold UK 23 min.

INT KORTFILM 3
Flatlife Jonas Geirnaert Belgia 11 min.
Between Rooms Caroline Sascha Cogez Danmark 7 min.
Brand Spanking John-Paul Harney UK 10 min.
Detail Avi Mograbi Israel 8 min.
El Otro Sueno Americano / The Oher American dream Enrique Arroyo Mexico 10 min.
Interlude Joost van Veen Nederland 3 min.
The first karaoke Oleg Khorny/Gena Khmaruk Ukraina 3 min.
Sportstugan / The Lode Gunilla Heilborn, Mårten Nilsson Sverige 13 min.
The Raftman´s Razor Keith Bearden USA 7 min.
Unseen Bangkok Thunska Pansittivorakul Thailand 6 min.
Cut Roystan Tan Singapore 13 min.

INT KORTFILM 4
Elixir Babak Najafi Sverige 26 min.
Obras Hendrick Dusollier Frankrike 12 min.
Me+ Anouk de Clercq Belgia 5 min.
Little Apocrypha No. 2 Kornél Mundruczó Ungarn 22 min
Demon Irina Yevteyeva Russland 10 min
The Last Farm Rûnar Rûnarsson Island 13 min

INT KORTFILM 5
The Life of a Dog, John Harden, USA, 13 min
Restored Weekend, Kirsten Winter, Tyskland/Sveits, 5 min
Yang My Brother, Gianluca De Serio/Massimilano De Serio, Italia, 15 min
Woman of the Cosmos, Diffan Sina Norman, Malaysia, 4 min
From the Window of my Room, Cao Guimaräes, Brasil, 5 min
Electroni Performers, Arnaud Ganzeli / Laurent Bourdoiseau / Jerome Blanquet, Frankrike, 6 min
Ryan, Chris Landreth, Kanada, 14 min
Shell, Chen Ming-Ho, Taiwan, 4 min
Radio Dreams, Yune JI-Won, Korea, 26 min